0212 253 04 82 telefon
Böcek Özellikleri
 

hAMAM BÖCEKLERİ


Alman Hamam Böceği
Alman Hamam Böceği İlaçlama   Fiziksel Özellikleri

Erginler 10-15 mm boyundadır,dişiler erkeklerden daha kısa boydadır. Çogunlukla rengi açık sarımsı kahve renktedir pronotum üzerinde uzunluğuna iki kalınca koyu leke mevcut olup diğer türlerden ayrılır.

Yaşam Evreleri
Hamamböcekleri içerisinde en hızlı üreyen türdür.. Yumurta paketi 7-9 mm boyunda,4 mm enindedir. Dişilerde nimf evresi 40-60 günde gerçekleşir ve beş veya altı gömlek değiştirirler. Erkeklerde ise nimf zamanı 37-40 gün sürmekte ve altı veya yedi gömlek değiştirmektedir. Erginlerin hayatı sıcak ortamda 3-4 ay kadar, soğuk ortamda ise 5-8 ay kadar sürmektedir.

Barınma Alanları 
Alman Hamamböceği diğer türlerdeki gibi insanların bulunduğu yerler, oteller, lokantalar, pastaneler, fırınlar, hastaneler, yemekhaneler,gıda ile ilgili üretim yapan fabrikalar, değirmenler, marketler, gıda depolan ve benzeri yerlerde bulunurlar. 

Korunma İpuçları
Bu tür hamamböcekleriyle mücadele uzman yardımı ve periyodik destek gerektirmektedir.Sayılarının daha fazla artmaması üremelerinin kontrolünün ele alınması için yaşam alanları ve yuvaları belirlenmeli ve en uygun yöntemle bu sorun en sağlıklı biçimde çözümlenmelidir.DURUSOY gibi haşere ilaçlama konusunda uzman bir firmadan destek alınması gereklidir.


Amerikan Hamam Böceği
Amerikan Hamam Böceği ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Büyük,kırmızımsı kahve renkte,tamamen gelişmiş kanatlara sahip bir türdür.Erginler, 35 - 50 mm boyundadır.Dişilerin kanatlan abdomenin sonunda bulunan halkaya kadar uzanır, alt tarafından bir karina ve bunun yanında uzunlamasına çukurca bir çizgi mevcuttur.

Yaşam Evreleri
Dişiler çiftleşmelerinin ardından yumurta paketlerini dolaştıkları ve sıcaklığını yüksek buldukları gizli yerlere bırakırlar. Nimfler, çoğunlukla yumurta paketleri bırakıldıktan 3-12 hafta sonra ortaya çıkarlar. Altmış adetten fazla yumurta paketi bırakmakırlar.Erginlerin ömürleri bir yıl kadardır bu süre serin yerlerde iki yıla kadar çıkabilmektedir.

Barınma Alanları 
Amerikan Hamamböceği ‘ne lokantalarda, evlerin mutfak bölümlerinde,pastanelerde,gıda depoları ve ambarlarında, bakkallarda, marketlerde ve kanalizasyonlar içinde çok sık bir şekilde rastlanmaktadır. Bunun dışında,gemilerde,bodrum katlarından başlanarak üst kata kadar her yerde bulunmaktadır. Bazen lağımlarda,kanalizasyon içinde çok fazla bulunduğu gözlemlenmektedir.

Korunma İpuçları
Amerikan Hamamböceği ‘nin bazı virüs,bakteri ve nematod çeşitlerinin vektörü olduğu incelenmiş ve tespit edilmiştir.Biran önce haşere ilaçlama konusunda sağlıklı çözümler sunan DURUSOY gibi profesyonel bir firmadan destek alınması gerekmektedir.


Şark Hamamböceği
Şark Hamam Böceği ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Dişiler siyahımsı koyu kahve renkte olup,erkekler koyu kırmızımsı kahve renktedir. Erginlerin boyu 13-30 mm arasındadır.Erkeklerde ön kanat abdomen`in sonuna kadar ilerlemekte dişilerdeyse ön kanat iyice küçülmüş durumdadır.

Yaşam Evreleri
Şark Hamamböceği 1–1,5 cm uzunluğunda parlak siyah renklidir.Bu türde Erkeklerde iki adet kahve renkli kanat vardır dişiler oval erkekler ise daha ince bir yapıdadır. Yumurta paketi 10-12 mm uzunluğunda ve siyahımsı kahve renktedir. Erkek birey nimfleri 7-8 gömlek dişi birey nimfleri ise 9-10 gömlek değiştirerek ergin olmaktadır.

Barınma Alanları 
Ergin ve nimfler gündüz saatlerinde sıcak ve karanlık yerlerde saklanırlar. Vücutları yassı olduğu için duvardaki yarık ve çatlakların arası, tahta aralıkları, kapı ve pencere kasalarının duvarla bitiştiği boşluklara rahatlıkla yerleşerek yuvalarını yaparlar.Yaz aylarında sıcak yerlerde çöplük,lağım,kanalizasyon ve benzeri gibi binalardan uzak yerlerde yaşadıklarını sürdürdükleri gözlenmektedir. 

Korunma İpuçları
B. orientalis`in bazı bakteri, protozoa ve nematod türleriyle ilişkilerinin olduğu saptanmıştır. Mücadele etmesi çok dikkat ister ve dışarıda üreme ve barınma yerlerini dikkatle araştırıp bulup yok etmek için DURUSOY gibi profesyonel servise ihtiyaç duyulur.Böceklerin ergin ve yumurta bırakma durumunda gerçek çözüm için ,15 günlük periyotla minimum iki ilaçlama gereklidir,İlk olarak mevcut canlılar ölür. İkinci ilaçlamada ise bıraktıkları yumurtaların patlaması beklenerek ,yumurtadan çıkan böceklerde ilaçlanarak kesin netice alınır.


Kahverengi Bantlı Hamamböceği
Kahverengi Bantlı Hamamböceği ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Yoğun olarak açık sarı,pembe bazen koyu kahve renkte bulunurlar.Erginler 10-14 mm boyundadır.Dişilerde vücut toplucave arkaya doğru genişlemektedir,kanatlar kısadır.

Yaşam Evreleri
Kahverengi çizgili Hamamböceğinin bıraktığı Yumurta paketi yaklaşık 5 mm boyunda ve 2 mm enindedir, koyu kahve renkte içerisinde 16 civarı yumurta bulunur..Bir dişi 7-10 gün aralıklarla 15 - 20 yumurta paketi bırakır.

Barınma Alanları 
insanların bulunduğu yaşam alanlarına oldukça iyi kanalize olan bu tür Evlerde buzdolaplarının arkasında , elektronik eşyalarının içerisinde mobilyaların çöp kutularının iç kısımlarına kalorifer kazanlarının bulunduğu kısımlarda çok rastlanır.

Korunma İpuçları
Gündüz saklanıp gece dışarıda gezinen bu böcek türünün en önemli özelliği ergin ve nimfleri çok hızlı ve hareketlidir.ufacık bir harekette uçup kendilerini yere atarlar.DURUSOY İLAÇLAMA FİRMAMIZ uzman kadrosuyla böcek ilaçlama konusunda siz değerli müşterilerimize profesyonel çözümler sunar.KARINCALAR

Firavun Karıncaları
Firavun Karıncaları ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm civarında ve sarı renktedir.antenlerinin sonundaki üç parçadan oluşan bölüm sayesinde diğer karıncalardan ayırt edilebilir.

Yaşam Evreleri
Karınca boyu 0.01 ile 3 cm arasında değişen, ağırlığı 1 ile 150 miligram arasında, dilediği kadar yumurtlayan, herşeyi yiyen ve nüfusu milyarların çok ötesine varan bir böcek türüdür.

Barınma Alanları 
Duvar içleri, mobilya ve aletler, dolaplar, perde yuvaları, sandıklar, çatı kaplamalarının altı, vs.

Korunma İpuçları
En iyi korunma yöntemi yemlemedir.işçi karıncaların koloniye yem taşıması ile belirli bir süre içerisinde öldürücü etkileri gözlemlenir.Ana koloni tespitleri iyi yapılmalıdır.sorunun tam anlamıyla çözümü için konusunda uzman DURUSOY haşere kontrol ve dezenfeksiyon hizmetleriyle irtibata geçiniz.


Marangoz Karıncaları
Marangoz Karıncaları ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Marangoz Karıncalarının boyları 1,5-2 cm olup kahverengi ya da siyah renktedirler. 

Yaşam Evreleri
İsimlerini tahtaları oyarak koloni oluşturmaları sebebiyle almışlardır.Genelde diğer böcek türlerini yiyerek yaşamlarını devam ettirirler.bu tür karıncalar uçabilir ve ana koloniden koparak farklı yerleşim alanlarına giderek orada koloni oluşturabilirler o nedenle mücadelesi zordur.

Barınma Alanları 
Çoğunlukla evlerde bulunurlar.dışarıda ise ağaç içlerinde dallara yerleşirler rutubeti çok sevdikleri için bu noktaları tercih ederler.havalandırılması iyi olmayan çatı araları kapalı bölümlerde sık rastlanır.

Korunma İpuçları
Konutlarda en sık rastlanan türlerden biri olan marangoz karıncalar iç alan kolonisi ve dış alanda ki ana koloni tespitinin yapılmasının ardından yemleme yapılarak etkisiz hale getirilir.Böcek ilaçlamasında profesyonel olan DURUSOY gibi bir firmadan destek almanız doğru olacaktır.


Ateş Karıncaları
Ateş Karıncaları ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

İşçi karıcaların boyları 0,4-1.0 cm arasında değişmektedir . Renklİ İse kırmızıya yakın bir tonda kahverengidir.Ateş Karıncaları ısırgan oldukları için diğerlerinden ayrılır

Yaşam Evreleri
Bu tür karıncalar ısırdıklarında beyazımsı lekeler oluşur alerjisi olanlar için tehlike teşkil edebilir onun dışında yuvalarına dokunulduğunda çok fazla sayıda karınca saldırısına uğramak olasıdır.

Barınma Alanları 
Ateş Karıncaları toprak altlarında çimenlik alanlarda onlarca büyük koloni oluşturabilirler.Yuvalarını bulabilmek her zaman kolay değildir.Büyük bir uğraş ve çaba gerektirir.konutlara yakın olmaya özen gösterirler çatlaklara boşluklara girerek koloniler kurarlar.

Korunma İpuçları
İnsan sağlığını tehdit etmelerinden dolayı çeşitli korunma yöntemleri uygulanmalıdır.yemleme periyodik olarak yapıldıgında ancak başarılı sonuçlar alınabilir.Koloni tespitleri oldukça önem arz eder profesyonel haşere ilaçlama firması DURUSOY ile sorununuzun çözümü için irtibata geçiniz .


Arjantin Karıncası
Arjantin Karıncası ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm civarındadır renkleri ise koyu kahverengi ve parlaktır.

Yaşam Evreleri
Arjantin Karıncası kolonilerinde çok fazla kraliçe karınca olup bulundukları koloniler bölünüp ayrılabilir sonrasında tekrar birleşebilir.işçi olan karıncalar yüzbinlerle ifade edilebilir bina içlerine yerleşebilirler. yaprak bitlerinin hoşuna giden meyve ağaçları ve çeşitli bitkiler Arjantin karıncalarının saldırısına uğrarlar.

Barınma Alanları 
Dış alanlarda yüzeye yakın yerlerde taşların altında çeşitli boşluk ve yarıklarda yaşamlarını sürdürebilirler.konutların içerisinde oldulça sık görülmektedirler.

Korunma İpuçları
Yaz aylarında çok yoğun olarak görüldükleri için korunması oldukça zorduk periyodik ilaçlama yapılarak eve girmeleri engellenir.FARMAPEST gibi uzman kadroya sahip profesyonel bir ilaçlama firmasından yardım almanız doğru olacaktır.


Hırsız Karıncalar 
Hırsız Karıncalar ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Boyları 1,5 mm civarında ve altın sarısı rengindedir.tipik özellikleri nedeniyle firavun karıncaya benzemektedirler.fakat hırsız karıncalar antenlerinde 10 segment ve ucunda iki segmentli topuz bulundururken firavun karıncaların antenlerinde 12 segment ve üç segmentli topuz bulundurmaktadır.

Yaşam Evreleri
Bunların hırsız olarak isimlendirilmesinde ki sebep komşu olarak seçtikleri kolonilerdeki karıncaların yumurtalarını,larvalarını ve yiyeceklerini almalarıdır.rutubetli yerlerde mutfak ve banyolarda görülebilirler.

Barınma Alanları 
Hırsız Karıncalar toprak içerisinde ağaç oyuklarında buldukları her türlü boşlukta yuvalarını kurarlar.yuvalarını bulabilmek oldukça zordur.

Korunma İpuçları
Gerçekten korunulması zor olan bir karınca türü olmakla birlikte firavun karıncalarla karıştırılarak aynı yemle ilaçlama yapılır kullanılan yem protein içermeli ve yağlı olmalıdır doğru yem tercihi için DURUSOY profesyonel ilaçlama firmasından en doğru desteği alabilmek için uzmanlarımızla iletişime geçiniz.


Çılgın Karıncalar 
Çılgın Karıncalar ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Siyah renkte olan hırsız karıncalar 3-4 mm boyunda uzun antenlere sahiptir. İsimlerini belirli bir yol çizgisinde yaptıkları zigzag hareketler nedeniyle almışlardır. 

Yaşam Evreleri
Sayıları binleri aşan işçi karıncalarla birlikte çok sayıda kraliçe karıncadan oluşan devasa koloniler oluşturabilmektedirler.

Barınma Alanları 
Dış çevrede genelde zemin içerisinde buldukları boşluklarda çukur,yığın,toplu odun yığınları içerisinde hayatlarını sürdürürlerken mekan içerisinde tuğla aralarında halı altında ve bulabildikleri tüm boşluklarda koloni oluşturabilirler.

Korunma İpuçları
Hırsız karıncaların en önemli özelliği yemi tercih etmemeleridir. O nedenle korunması çok zordur koloni tespiti yapılması şarttır koloniler bulunarak yok edilirse ancak başarılı sonuç alınabilir.DURUSOY gibi firmaların yapacağı profesyonel kontrol ve denetimlerle tekrar etmesi ve olası üremelerin önüne geçilmesi gerekir.


Kaldırım Karıncaları
Kaldırım Karıncaları ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Kaldırım karıncalarının boyu 3-4 mm arasında olup kahverengi rengindedirler.

Yaşam Evreleri
Uzun süreli periyodik çalışmalarla yemleme yöntemine maruz bırakılarak koloniler ortadan kaldırılabilir.kolonilerin bulunması ve kullanılacak olan yemlerin kimyasal özelliklerinin buna uygunluğunun araştırılması ve tespiti gerekmektedir.

Barınma Alanları 
Bu tip karıca tipleri yaya kaldırımlarının etrafında yol kenarındaki toprağa yakın kesimlerde,avluda,bina temellerinde yuvalarını kurarlar onun dışında yuvalarını kurarken dışarıya toprak attıkları için yerleşim yerleri gözle görülür.Toprak taşıyarak da yuvalarını istedikleri bir noktada kurabilirler. 

Korunma İpuçları
Yaşadığımız konutlarda ki tüm boşluklar öncelikle kapatılmalı ve dış alanda yığın olarak bulunan keresteler, ağaç dalları varsa bunlar ortadan kaldırılmalıdır. DURUSOY uzman ekibiyle sizlere profesyonel hizmet sunar problemin çözümü için bizimle irtibata geçebilirsiniz.


Kokulu Ev Karıncaları 
Kokulu Ev Karıncaları ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm arasında değişmektedir.Renkleri ise kahverengi olup çiğnendiklerinde çürük hindistan cevizi kokusu alınır isimlerini buradan almışlardır.

Yaşam Evreleri
Sayılarını binlerle ifade edebileceğimiz kadar çok fazla işçi karınca ve birden çok kraliçeden oluşan kolonilere sahiptirler fakat yemle beslenmeyi tercih etmedikleri için kontrol altına alınması oldukça zordur.koloniler bulunmalı ve ortadan kaldırılmalıdır.FARMAPEST gibi böcek ilaçlama konusunda profesyonel bir firmanın yapacağı kontroller ,incelemeler ve düzenli hizmet oldukça faydalı olucaktır.

Barınma Alanları 
Bu tür karıncalar dış alanda üst üste dizili malzemeler var ise onların arasına yerleşebilirler ortamda bulunan bitki yığınlarına ağaç kabukları içerisine zemin kaplamalarının altına yuva kurabilirler iç mekanlarda ise duvar aralarındaki boşuklara halı altlarına yuvalanabilirler.

Korunma İpuçları
Bu tür karıncalar çok miktarda yuva kurarlar ve farklı noktalara yuva kurdukları için kontrolü oldukça zordur.en etkili yöntem kolonilerin yer tespitinin yapılması ve değişik yemleme metodlarıyla kolonileri yok etmektir.Bulunan bir mekan etrafında ki yığılı malzemeler ortadan kaldırılmalıdır.DURUSOY gibi profesyonel bir firmadan düzenli hizmet almak doğru olacaktır.ÖRÜMCEKLER

Kara Dul Örümceği
Kara Dul Örümceği ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Karadul örümceğinin boyu boyu 2cm civarındadır.kahverengi ya da siyah ve parlaktır.Karın kısımlarında kırmızı bir leke bulunur.insanların çekindiği bu örümcek ısırdığında birkaç gün acı çekmeye sebep olabilir fakat öldürücü etkisi yoktur yalnızca çocuklar ve yaşlılar için tehlike arz edebilir.

Yaşam Evreleri
Bu tür örümcekler yüzeye yakın yerlerde,aynı tip olmamakla birlikte farklı farklı ağ modelleri yaparlar.Ağlarını genellikle kerestelerin bulunduğu toplu yığınlar arasına ya da güvenilir kutuların arasına yaparlar.Ağlarını bir noktadan diğerine atarak istedikleri yüksek noktalara ulaşabilirler.Böcek yiyerek beslenirler ve çiftleştikten sonra dişiler erkekleri yerler.

Barınma Alanları 
Karadulun ısırması genelde bir eşyayı kaldırırken onunla temas haline gelinmesi durumunda olur ağlarını çok sakin tenha ortamlarda seçmeye özen gösterirler ve gelen böcekleri avlarlar.Karışık dizilmiş eşya araları ve garaj içlerini seçebilirler. 

Korunma İpuçları
Garaj ve depo gibi alanlarda karışık olarak dizilmiş eşyalar içerisinde yaşadıkları için kesinlikle çıplak elle temas edilmemelidir.Eldiven giyilerek önlem alınmalıdır ayrıca ağ görüldüğünde karadul gözükmese bile çıplak elle müdahale yapılmamalı sayıları çok fazla olduğunda vakumla müdale gerekebilir.DURUSOY gibi profeyonel bir firmadan yardım alınması doğru olacaktır.


Kahverengi İnziva Örümceği
Kahverengi İnziva Örümceği ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Kahverengi inziva örümceği açık kahverengi renginde boyu ise 1-1,5 cm kadardır.başlarının üst kısmında kemana benzer bir şekil bulunur.

Yaşam Evreleri
Bu tür örümceklerde ısırma eğilimi görülmez ancak ısırdıklarına çok kötü görünümlü ve ülser hastalığına dönüebilecek bir yaraya neden olabilirlerbiranönce pansuman yapılmalı ve doktor gözetimine girilmeli aksi taktirde enfeksiyon kapılabilir.

Barınma Alanları 
Depo,garaj ve bodrum gibi alanlarda her köşe kahverengi inziva böceği için yaşam alanı ve ağ kurması için idealdir.bu tip yerlerde böcekler yoğun yaşadığı için tercihlerini bu tür ara,kapalı bölmelerden yana kullanırlar.

Korunma İpuçları
Bu örümcek türünün olduğu mekanlarda eşyaların tüpü sürekli temizlenmeli duvarla perde arasında boşluk olmalı ortam sürekli gözetim altında bulundurulmalıdır.DURUSOY gibi profeyonel bir firmadan yardım alınması doğru olacaktır.


Evcil Örümcek
Evcil Örümcek ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Boyları 2-2,5 cm kadardır kahverengiye yakın bir renkte üzerinde çeşitli şekiller bulunur.

Yaşam Evreleri
Bu türdeki örümcekler huni tipinde düz ağ kurarlar.Erkekler sürekli dolaşırken dişiler ağ üzerinde zaman geçiriri.ısırmaları tehlike oluşturmaz.

Barınma Alanları 
Ağlarını boşluk,yarık ve çatlaklara huniye benzer şekilde yaparlar ve dinlenmeye çekilirler.Bodrum,depo,garaj,bitki üzerlerinde gözlemlenirler.

Korunma İpuçları
Bunlarla mücadele için yerleştikleri alanlarda ki ağlarını bulup imha etmek gereklidir ve boşluklara,yarıklara kimyasal maddeler uygulanmalıdır.Bina çevresinde bitki oluşumu engellenmeli boşluk bulunan yüzeyler kapatılmalı yaşam alanları kısıtlanmalıdır.Yoğunlukları arttığında mücadele için mutlaka DURUSOY gibi profesyonel bir firmadan yardım alınmalıdır.


Zıplayan Örümcek
Zıplayan Örümcek ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Zıplayan örümcekler 0,5-1 cm boyunda ve siyah ya da gri renktedirler.Bazı türleri parlak renkte olup üzerlerinde yoğun şekilde tüy bulunmaktadır. .

Yaşam Evreleri
Ev dışında en çok görülen örümceklerdir.Gündüzleri daha aktif olarak gezinirler büyük yapıları hızlı olmaları ve bir noktadan diğerine zıplamalarıyla bilinirler.kocaman gözleri av tespitlerinde işlerini kolaylaştırır.

Barınma Alanları 
Ev içlerinde çok nadir gözükürler.dışarıda bitkilerin yapraklarında,terasta,duvarlarda yaşayıp avlanmaktadırlar.

Korunma İpuçları
Bu tür örümcekler tehlikeli olmamakla birlikte zararlı olarak nitelendirilmezler.Ulaşılanlar yakalanıp evden uzaklaştırılabilir.


Tarantula
Tarantula ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Bilinen en büyük örümcek trü olan tarantula 6-7 cm boyunda ve kahverengi renkte olup yoğun tüyle kaplıdır.

Yaşam Evreleri
Yuvalarının dışına gece çıkarlar sadece aktif avlanmazlar.Yuva yakınına gelen böceklerle besin ihtiyaçlarını karşılarlar.Yaz bitimine doğru erkek olanlar çiftleşmek için yuvalarından uzaklaşırlar o nedenle tesadüfen garaj,depo,bodrum gibi yerlerde karşılaşılabilir.

Barınma Alanları 
Yüzey üzerinde bulunan malzemeler altında ve içerisinde bunun dışında toprak içerisinde yuva kurarlar.

Korunma İpuçları
İri olmalarına karşın zararsızdırlar çok ağır hareket etmekte olup görüldüğünde bir fırçayla yönlendirilip bir kutu içerisine alınarak ortamdan uzaklaştırılabilirler.İĞNESİNİ BATIRAN YA DA ISIRAN HAŞERELER

Balarısı
Balarısı ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Bal arılarının boyları 1-1,3 cm civarındadır.altın sarısı renkte ve üzerinde gövdesini saran kahverengi çizgiler bulunur.

Yaşam Evreleri
Bu arılar uzun yıllar hayatta kalıp güçlü koloniler kurarak yaşamlarını sürdürürler.Yapılardaki boşluklara peteklerini tamamen doldurdukları için uzaklaştırmak oldukça zordur.kolonilerin içerisinde kraliçe ve erkek arılar bulunur.bu tür arılara müdahale edilmediği sürece arı saldırısı gerçekleşmez çünkü çok uysaldırlar.

Barınma Alanları 
Tabiatta ağaç üzerinde ki boşluklarda,dağ eteklerindeki mağaralarda ve yarıklarda yuva yaparlar.Bazen tavan aralarına ,baca içlerine girerek yuva yaptıklarıda gözlenir.

Korunma İpuçları
Arıların bulunduğu bölüme çok fazla yakın olmamak gereklidir. Koruyucu ekipmanlar ile birlikte yuvayı bozmak çok önemlidir.Bu işlemden sonra arta kalan petekler temizlenmeli aksi halde oluşan koku diğer böcek türlerinide bu alana çeker.


Yabanarısı
Yabanarısı ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Yabanarılarını boyları 2-2,5 cm kadardır ve siyah gövdelerini saran sarı çizgiler mevcuttur.

Yaşam Evreleri
Sayıları binlerle ifade edilebilecek kadar çok yaban arısı sadece bir koloni içerisinde barınabilir.Yazın sayıları oldukça fazla artar.yuvalarına yapılabilecek herhangi bir temasta çok ciddi saldırılara maruz kalınabilir.bal arıları bir kez sokup ölürken yabanarıları birden fazla sokabilir.Dışarı alanlarda faydalı olsalar bile ev içerisine yerleştiklerinde büyük tehlike arz ederler biran önce o bölgeden uzaklaştırılmaları gerekir.DURUSOY gibi haşere ilaçlama da profesyonel bir firmadan hizmet alınması doğru olacaktır.

Barınma Alanları 
Kullanılmayan kemirgen yuvalarında ve toprak içinde yuvalarını yaparlar.

Korunma İpuçları
Bağ,bahçe işlerinde kullanılan elektrikli yüksek ses çıkartan makinalar yabanarılarını tahrik ederek saldırmalarına sebep olabilir o nedenle dikkatli olunmalıdır.Yuvaları görülebiliyorsa yaklaşmamak gerekir ve yuvalar asla kapatılmamalıdır.Çünkü başka bir delik bulup çıkabirler hatta yeni bir delik bile açabilirler .


Avrupa Eşekarısı
Avrupa Eşekarısı ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Bu tür eşekarıları 2,5-4,5 cm boy aralıklarında olup koyu renktedirler ve gövdelerinde açık kahverengi çizgiler bulunur.

Yaşam Evreleri
Bunlar bir sene süreli hayatını sürdüren koloni oluştururlar.kraliçe arı yuva bulduktan sonra larva oluşturur larva geliştikten sonra oluşan işçi arıyla birlikte yuva daha büyütülür ve gıda ihtiyaçları karşılanmaya çalışılır.Eğer herhangi bir müdahaleyle karşılaşırlarsa çok saldırgan olabilirler.

Barınma Alanları 
Çoğunlukla yeşil alanlarda ağaç ve çalı içerisinde yuva oluştururlar.Fakat Avrupa eşekarısı tavan bölümlerinde baca kenarlarında binaların dış yüzeyindeki boşluklarda yuva kurarlar.

Korunma İpuçları
Çeşitli ekipmanlar giyilerek koruyucu önlemlerle müdahale edilmelidir aksi taktirde bu arılar sokarsa tehlike arz edebilir.DURUSOY gibi profesyonel böcek ilaçlama firmasından destek almanız doğru olacaktır.


Akrep
Akrep ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Akrepler genellikle 4-5 cm boyundadır.birçok renkte bulunabilirler mavi,sarı,kahverengi,kırmızı,siyah

Yaşam Evreleri
Bu tür böcekleri yiyerek gıda ihtiyacını karşılar ve çeşitli boşluklardan faydalanarak yiyecek bulma ve güvenli noktada kalma amacıyla yaşam alanlarımıza evlerimize kadar girebilirler.

Barınma Alanları 
Ev içerisinde giysi dolapları ayakkabılık,yatak içleri gibi tehlike alanlarda gezinirler.bütün akrepler sokar ama alerjisi olanlara zarar verir sokulma durumunda hemen doktora başvurulmalıdır.

Korunma İpuçları
Bir yaşam alanında akrepleri azaltmak için öncelikle etraftaki toplu halde bulunan yığınlardan kurtulmamız gerekir çünkü en çok yuva yaptıkları noktalar bu şekilde olur ağaç yığınları arasına özellikle çok yerleşirler.


Akar
Akar böcek ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Boyu iğne topuzu kadar türüne göre beyaz ya da krem rengindedir.

Yaşam Evreleri
Özellikle kuşlarda bu tür akar türü böcek bulunmaktadır.sayılarıçok fazla olduğunda toprak üzerinde,ağaç üzerinde,bitki üzerlerinde yaşarlar.çoğunlukla tavukların bulunduğu çiftliklerde problem çıkartabilirler.insanların bulunduğu ortama ise güvercin,serçe gibi kuşlar sayesinde gelirler.

Barınma Alanları 
Çoğunlukla kanatlı hayvanların üzerinde ve yuvalarının içerisinde barınırlar.Farklı alanlara yayılarak değişik canlı arayışına girerler parazit yaşamlarını sürdürme eğilimindedirler.

Korunma İpuçları
Bir yerleşim yerinde bu canlı tespit edildiğinde mutlaka DURUSOY gibi profesyonel bir firmadan destek almalısınız. Akarların yuvalandığı ortam yani kaynak tespitinin bulunması gerekir ayrıca bina yüzeyindeki çatlaklara uygulama yapılması çok önem arz eder.


Pire
 Pire ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Pirelerin boyları 3-4 mm arasındadır.Renkleri ise kırmızıya yakın kahverengidir.En önemli yaşam alanları hayvanların tüyleridir burada rahatlılkla gezinebilirler.Yaşam alanımıza evcil hayvanlar aracılığıyla girerek çoğalırlar.

Yaşam Evreleri
Dişi pireler çiftleşmenin ardından hergün 19-20 arasında ortama yumurta bırakır. Minik,kanatları olmayan kan emerek beslenen böcek türleridir.Bacakları çok güçlüdür ve bunun sayesinde boylarının 200 katına kadar zıplayabilir.Pireler veba, tifus ve tularemi hastalıklarını da bulaştırır.

Barınma Alanları 
Vücut yapılarından dolayı canlıların derilerine yapışarak kan emerek beslenirler.Kan emme olayını canlı uyuduğu sırada gerçekleştirirler.Evcil hayvanlara pire bulaşması bunların dış alanlarda bulunmasından kaynaklanmaktadır. 

Korunma İpuçları
DURUSOY gibi profesyonel bir firmadan alacağınız yardım sorunun çözümünde doğru olacaktır.Pire mücadelesi belirli aşamaların yapılmasıyla iyi sonuç vermektedir.Uygulama planının iyi yapılması,ardından hayvanların steril edilmesi sonrasında iç alan ilaçlama faaliyetleriyle son olarak dış alan ilaçlaması yapılarak barınma alanları tamamiyle uygulamaya tabi tutulmalıdır.


Kene
Kene böcek ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Kenelerin boyları 4-5 mm arasında fakat yeni kan emmiş dişiler 1,2-1,5 cm kadar büyük olabilirler.renkleri ise koyu kahverengidir.

Yaşam Evreleri
Birçok hayvan ve insan üzerinde hayatlarını sürdürebilirler.Köpeklerde çok yoğun olarak bulunurlar ve özellikle baş ve ayak kısmınayerleşirler.Tabiatta bitkilerin üzerlerinde bekleyip herhangibir hayvan bulduklarında üzerine zıplarlar.Eğer bu evcil bir hayvan ise bunun üzerinde hızla çoğalmalarının ardından ev içerisin farklı canlılar ararlar insanlara yapışabilirler.hiçbir gıda maddesi almadan 8-9 ay hayatta kalabilirler.Birçok hastalık ve bakteri bulaştırırlar. 

Barınma Alanları 
Keneler genellikle yeşil alanlarda hayvanların bulunduğu yerlerde yaşamları sürdürürler.Kan emme eylemlerini gerçekleştirdikten sonra kapı ve pencere pervazlarında ve zemin süpürgeliklerinde barınırlar.

Korunma İpuçları
Kenelerden korunmak zahmetli ve zor bir iştir.Periyodik uygulamalar sonrasında ancak iyi sonuç elde edilebilir.Evcil hayvanlar mutlaka veteriner hekime götürülmelidir.DURUSOY gibi bir firmadan profesyonel yardım almanız doğru olacaktır.BELİRLİ DÖNEMLERDE YAYILANLAR

Çiyan
Çiyan ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Bu tür genelde yaşam alanlarına yakın yerlerde boyları5-6 cm olan canlılardır.Renkleri ise kahverengidir.

Yaşam Evreleri
Nem oranı yüksek alanlarda hayatlarını sürdüren böceklerdir.Diğer böcekleri avlamak içinse karanlığı tercih ederler.vücutlarında iki adet ayak bulunur.uzun olan tipleri hariç iç mekanlarda az görülürler.

Barınma Alanları 
Toprak yüzeyinde nemli alanlarda ve güvenli yerlerde hayatlarını sürdürürler.Yaşam alanlarımızda ise bodrum ve garajın yanı sıra kapı,pencere aralıklarında görülebilirler.

Korunma İpuçları
Dışarı alanda bitkilerin binadan uzak tutulması bina dış yüzeyindeki yarıkların ve boşlukların kapatılması gereklidir.Yaşam alanlarınızı istilası durumunda DURUSOY gibi profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından destek almanız mantıklı olacaktır.


Kırkayak
Kırkayak ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Bu tür böcekler 4-5 cm boyundadır ve siyah ya da kahverengi renktedirler.

Yaşam Evreleri
Kırkayaklar vücutlarında iki çift ayağa sahiptir.Nemi bitkiler,yaprak aralarındaki bitkisel gıdalarla yaşamlarını sürdürürler.Rutubeti çok fazla severler o nedenle genelde dış alanda bulunurlar iç alanda çok fazla görülmezler.Uygun şartlar sağlandığında sayıları çok fazla olur.

Barınma Alanları 
Yeşil alanlar,dökülmüş ve nemlenmiş yaprak araları,üst üste yığılmış malzeme altları bina dışındaki boşluk ve yarıklar en çok gizlendikleri bölümlerdir.Nem oranı yüksek bodrum ve garajlarda da sık rastlanır 

Korunma İpuçları
Yerleşim yerimizin etrafında biriken yığın tarzı malzemeleri uzaklaştırmak bina dış yüzeyindeki boşluk ve yarıkları izole etmek gerekir.Sayıları çok fazla arttığında göç etme eğilimleri düşünülerek periyodik olarak düzenli uygulama sağlanmalıdır.


Çekirge
Çekirge ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Çekirgelerin boyları 2,5-4 cm arasında değişmektedir.Siyah ve kahverengi renkleri mevcuttur.Zıplamasını kolaylaştıran uzun bacakları kalın vücuda sahiptir.

Yaşam Evreleri
İç alanlarda pek fazla rastlanmasa da gıda ve rutubet ihtiyaçları için yerleşebilirler çoğunlukla dışarı ortamlarda yaşarlar.Olgun hale gelenleri uçabilme özelliklerini kullanarak ev içlerine girebilir.Dış yüzey boşluklarından faydalanarak içeri sızabilirler.

Barınma Alanları 
Tabiatta en çok yeşil alanlarda çayır,çimen,ağaç olan bölümlerde bulunurlar.

Korunma İpuçları
Bu tür böcek türleriyle savunmaya geçmek için yaşam alanlarımızın etrafında onların konuşlanacağı yerleri ortadan kaldırmamız gerekir.Işığa duyarlı oldukları için onların hoşuna giden ışıklandırmalardan kaçınılmalıdır.


Kulağa Kaçan
Kulağa Kaçan ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Boyları 2-3 cm arasında değişmektedir.renkleri ise koyu kahverengidir.Vücutlarında kıskaçlar bulunur.

Yaşam Evreleri
Bu tür canlılar başka böcekleri yiyerek beslenirler.Bu böceklerden kurtulmak için iç alanda yapılan çalışmanın pek faydası bulunmaz dışarı alanda yapılan araştırmalar sonucu bulunan yuvalar yok edilmelidir.Sayıları artmışsa eğer DURUSOY gibi profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından destek almanız doğru ve faydalı olacaktır.

Barınma Alanları 
Ağaç,yer ve duvar yüzeyinde buldukları boşluk ve çatlaklara girerek yaşamlarını sürdürürler 

Korunma İpuçları
Bina dışındaki ve yüzeydeki yarık ve çatlaklar kapatılmalıdır.Yuvaları bulunmalı ve uygun görülen kimyasallarla mücadele edilerek sorun çözümlenmelidir.


Gümüşçün
Gümüşçün ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Boyları çok ufak ve yaklaşık 1-2,5 cm uzunluğunda değişir.renkleriyse göz alıcı parlaklıkta gri veya gümüşümsü renktedir.

Yaşam Evreleri
Beslenmek için mantarları ve bitkisel besinleri tercih ederler.Eşyalarımıza ev içerisinde bulunan dökümanlarımıza zarar verebilirler.Yüzeylerdeki boşluklara tavana ve ara kısımlara ilaçlama yapılması yoğunluğun azalmasını büyük ölçüde etkiler.Bu haşereler tamamen ortadan kaldırılması en zor türdür.

Barınma Alanları 
Yüzeylerde bulunan boşluklarda yaşamlarını sürdürürler.Mantar küfünün olabileceği yerlerde garaj,depo,tavan,mutfak,banyo da görülebilirler. 

Korunma İpuçları
Nemli ortamlarda baş edilmesi oldukça zordur.Nemin yoğun olduğu yerler bodrum,tavan arası ve kapı pencere pervazları süpürgelikler merdiven altları ilaç uygulamasına periyodik olarak tabi tutulmalıdırBELİRLİ DÖNEMLERDE YAYILANLAR

Çatı Sıçanı
Çatı Sıçanı ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Boyları 20-30 cm civarındadır.Kahverengi ya da siyah renktedirler.Kuyrukları oldukça uzundur kulakları ise büyüktür.Yeşil alanlarda daha çok görülürler iri olmaları nedeniyle evlerde fazla bulunmaz.

Yaşam Evreleri
Bu tür çok sevilmez ve hatta biçok insanın tiksindiği bir canlı olarak bilinir.Kışa doğru yaşam alanlarımıza soğuk nedeniyle değil gıda ihtiyacını karşılamakta zorlandığı için girer.Çok iyi tırmanırlar kanalizasyon,baca gibi yerlerden evlerimize kadar girebilirler.

Barınma Alanları 
Yeşil alanlarda arazilerin ve ağaçların bol olduğu yerlerde yaşarlar.Büyük oldukları için ev içlerinde çok gözükmezler.Yaşam alanlarımızın etrafında yuvalanırlar. 

Korunma İpuçları
Bunlarla mücadelede en önemli yol barınacakları ortamların ortadan kaldırılmasıdır.İç ve dış mekanda bulunan boşluklar metal parçacıklarla doldurulmalı ve yeniden kemirerek girmeleri engellenmelidir.DURUSOY kış dönemlerinde yoğun olarak ortaya çıkan kemirgen problemlerinizde profesyonel olarak hizmet vererek koruyucu önlemler alınmasını sağlamaktadır.


Norveç Sıçanı
Norveç Sıçanı ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Boyları 20-30 cm aralığında değişir.Renkleri ise siyah ya da kahverengidir.

Yaşam Evreleri
Etrafımızda görmeyi istemediğimiz canlı türlerinden olan fare türleri ve sıçanlar genelde dış alanda yaşarlar fakat besin kaynaklarının tükenmesiyle kışa doğru ev içlerine girmeye çalışırlar bina dış yüzeylerindeki boşluklardan faydalanarak sızmayı başarırlar.

Barınma Alanları 
Yeşil alanlarda,bina çevrelerinde,ağaç olan bölgelerde sıklıkla rastlanabilir büyük oldukları için iç kısımlarda çok fazla gözükmezler.

Korunma İpuçları
Bu canlıların kuşatmasından kurtulmak için yaşamlarını sürdürebilecekleri tüm boşluklar gerekirse tekrar kemirmelerini engellemek için metal dolgu kullanılarak kapatılmalıdır.DURUSOY servisleri sıçan ve fare problemlerinizde profesyonel olarak periyodik hizmet vermektedir.


Ev Faresi
Ev Faresi ilaçlama   Fiziksel Özellikleri

Boyları 4-5 cm arasındadır.Renkleri ise gridir.Syaı olarak daha fazladırlar ve normal gündelik yaşamımızda daha sık karşılaşırız.

Yaşam Evreleri
Bu tür canlılar yaşam alanlarımızda karşımıza çıktıklarında pek hoşlanabilceğimz durumlar oluşmaz.kemirgenler kullandığımız eşyalara zarar vermelerinin yanı sıra sağlık açısındanda birçok hastalık risklerinide yanlarında birlikte getirirler.

Barınma Alanları 
Yaşam alanımızda çok sık görmemizin nedeni boylarının çok ufak oluşu ve yaşadığımız kapalı alanlara sızmada daha rahat olmalarıdır.0,5 cm boşluktan geçebilir.

Korunma İpuçları
Farelerden korunmanın en önemli yolu bina içi ve dışındaki girebilecekleri tüm boşluklar kapatılmalıdır.Metal kapanlar ya da fare istasyonları kullanılarak yakalanabilirler.DURUSOY kemirgenlerle ilgili özellikle kış aylarında yapılan periyodik servislerle koruyucu önlemler almaktadır.Tüm kemirgen problemlerinizde bizimle irtibata geçerek detaylı bilgi alabilir ve ücretsiz keşif hizmetimizden faydalanabilirsiniz.